Sudėtinės palūkanos: formulė ir skaičiavimas

Sudėtinės palūkanos yra skaičiuojamos ne tik nuo pradinės investuotos sumos, bet ir nuo praėjusį laikotarpį uždirbtų palūkanų. Sudėtinių palūkanų atveju yra daroma prielaida, kad per bet kurį laikotarpį uždirbtos palūkanos yra reinvestuojamos pagal tas pačias sąlygas, kuriomis buvo investuota pagrindinė suma. Tai reiškia, kad sudėtinės palūkanos auga geometrinės progresijos principu. Tuo jos skiriasi nuo paprastųjų palūkanų, kurios yra skaičiuojamos tik nuo pradinės sumos, į skaičiavimą neįtraukiant per bet kurį laikotarpį uždirbtų palūkanų.

Sudėtinių palūkanų skaičiuoklė

Plačiau: palūkanų skaičiuoklė.

Kaip apskaičiuoti sudėtines palūkanas: formulė ir skaičiavimo pavyzdys

Sudėtinės palūkanos yra apskaičiuojamos naudojant geometrinės progresijos principą. Skaičiuojant jas yra daroma prielaida, kad vienu laikotarpiu sukauptos palūkanos yra investuojamos atgal.

Sudėtinių palūkanų formulė

Jei norite apskaičiuoti sudėtinių palūkanų principu gautą grąžą, naudokite šią formulę:

Bendra sukaupta sudėtinių palūkanų suma = Pradinė investicija * (1 + Vieno mokėjimo laikotarpio palūkanų norma) ^ Mokėjimo laikotarpių skaičius – Pradinė investicija

Norėdami sužinoti ne bendrą sukauptų sudėtinių palūkanų sumą, o bendrą visos investicijos sumą, viršuje pateiktoje formulėje praleiskite pradinės investicijos atėmimo veiksmą.

Tuo tarpu jei norite apskaičiuoti sudėtinių palūkanų normą, naudokite šią formulę:

Sudėtinė palūkanų norma = (Bendra investicijos suma laikotarpio pabaigoje / Pradinė investicija) * (1 / Mokėjimo laikotarpių skaičius) – 1

Sudėtinių palūkanų skaičiavimo pavyzdys

Pavyzdžiui, jums investavus 100 eurų ir uždirbant 10% metines palūkanas, po 10 metų bendra jūsų sukaupta sudėtinių palūkanų suma bus:

Bendra sukaupta sudėtinių palūkanų suma = 100 * (1 + 0.1) ^ 10 – 100 = 159.37

Tai reiškia, kad investuodami sudėtinių palūkanų principu, po 10 metų jūs iš viso uždirbtumėte 159.37 EUR palūkanų. Palyginimui, investuojant paprastųjų palūkanų aritmetinės progresijos principu, jūsų grąža būtų 100 EUR.

Kodėl svarbu suprasti sudėtines palūkanos?

Sudėtinės palūkanos yra svarbios, nes pademonstruoja, kad nuoseklus investavimas, investuojant ir sukauptas palūkanas, ilgajame laikotarpyje gali atnešti daug didesnę grąžą. Pavyzdžiui, investavus 100 eurų ir uždirbant 10% palūkanų per metus, po 10 metų paprastųjų palūkanų principu investuoti pinigai duos 100 eurų grąžą. Tuo tarpu sudėtinių palūkanų principu investuota ta pati 100 eurų suma duos beveik 160 eurų grąžą. Kuo ilgesnis investavimo laikotarpis ir kuo dažnesnis palūkanų išmokėjimas – tuo didesnė grąža gaunama investuojant sudėtinių palūkanų geometrinės progresijos principu.

Finero - finansai, verslas, paslaugų palyginimas
Logo