Ar Lietuvoje suteikiamos paskolos bedarbiams?
Lietuvoje bedarbiams paskolos nėra suteikiamos, nes bankai ir kredito bendrovės vertina besiskolinančiojo finansinį pajėgumą grąžinti paskolą laiku. Tai reiškia, kad norint gauti paskolą būtina turėti nuolatines, tvarias pajamas, užtikrinančias grąžinimo galimybę. Darbo neturintys asmenys dažnai negali pateikti pajamų, kurios atitiktų kredito įstaigų reikalavimus, nes tokios pajamos paprastai nėra stabilios ar užtikrintos. Vis dėlto, kai kuriais atvejais bedarbiai gali gauti paskolą, jei turi kitų, tvarių pajamų šaltinių, pavyzdžiui, gauna nuomos pajamas, pašalpas ar kitą paramą, kuri yra reguliari ir pakankama.
Bankai ir kredito įstaigos laikosi atsakingo skolinimo politikos, siekdami apsaugoti tiek paskolos gavėją, tiek patys sumažinti riziką dėl galimo įsiskolinimo. Todėl neturint darbo, bet gaunant kitokias stabilias pajamas, galima gauti paskolą, tačiau tokiais atvejais yra taikomi griežtesni reikalavimai pajamoms bei jų tvarumui. Ši praktika padeda išvengti finansinių įsipareigojimų, kurių asmuo negalėtų įvykdyti, apsaugant nuo galimų skolų išieškojimo problemų.
Kredito įstaigoms suteikiant paskolas yra labai svarbu objektyviai įvertinti kliento finansinę padėtį, todėl vertinamos įvairios pajamos, kurias galima laikyti stabiliomis ir patikimomis. Dažniausiai pajamų šaltiniai yra darbo užmokestis, savarankiškos veiklos pajamos, pensija, nuomos pajamos bei kai kurios socialinės išmokos. Tokios pajamos laikomos tinkamomis, nes jos paprastai yra reguliarios, stabilios, leidžiančios patikimai prognozuoti besiskolinančiojo galimybes grąžinti kreditą. Kredito įstaigoms svarbu, kad asmens pajamos būtų ne tik pakankamos padengti paskolos įmokas, bet ir leistų patenkinti kasdienius poreikius.
Kokios pajamos vertinamos imant paskolą?
Vertinant pajamas, bankai ir kredito įstaigos taip pat analizuoja jų kilmę ir stabilumą. Jei pajamos yra laikinos ar nepastovios, pavyzdžiui, sezoninio darbo užmokestis, dažniausiai jos nėra pripažįstamos tinkamomis paskolai gauti. Todėl dažnai yra reikalaujama pateikti bent kelių mėnesių pajamų istoriją, įrodančią nuolatinį pinigų srautą. Taip pat, jei asmuo vykdo individualią veiklą, gali būti prašoma pateikti pajamų deklaracijas už praėjusius metus. Šie reikalavimai yra taikomi siekiant užtikrinti, kad paskolos gavėjas turėtų ilgalaikių galimybių vykdyti savo finansinius įsipareigojimus.
Kodėl nesuteikiamos paskolos be pajamų nedirbantiems asmenims?
Paskolos be pajamų neturintiems asmenims paprastai nesuteikiamos dėl kelių pagrindinių priežasčių, susijusių su finansine atsakomybe ir rizikos valdymu. Viena iš priežasčių yra ta, kad nesant stabilių pajamų, asmuo rizikuoja negebėti grąžinti paskolos, o tai sukelia papildomų problemų tiek jam, tiek kredito įstaigai. Be to, neturėdamas pajamų, asmuo susiduria su didesne tikimybe įklimpti į finansinius sunkumus, ypač jei jo pajamos nėra reguliarios. Todėl kreditų bendrovės stengiasi užkirsti kelią tokioms situacijoms, griežtai vertindamos klientų finansinę padėtį.
Kita priežastis, kodėl nesuteikiamos paskolos be pajamų neturintiems asmenims, yra atsakingo skolinimo politika, kurios laikosi daugelis kredito įstaigų. Ši politika padeda apsaugoti žmones nuo galimų finansinių sunkumų ir paskatinti tik tuos skolinimosi sprendimus, kurie yra pagrįsti atsakingu požiūriu į asmens galimybes vykdyti įsipareigojimus. Tokiu būdu kreditų įstaigos padeda užtikrinti finansinį stabilumą tiek klientams, tiek visai rinkai, nes paskolos suteikiamos tik tiems, kurie turi pajamų ir, vadinasi, geba tvarkytis su savo finansiniais įsipareigojimais.
Patarimai prieš imant paskolą
Imant bet kokią paskolą svarbu pasinaudoti gerosiomis skolinimosi praktikomis. Pateikiame sąrašą dažniausiai ekspertų rekomenduojamų patarimų imant bet kokį vartojimo kreditą.
- Įvertinkite savo finansines galimybes gauti kreditą, laiku jį grąžinti bei laiku atlikti mėnesines kredito įmokas. Nepamirškite, kad laiku nevykdomi įsipareigojimai gali neigiamai paveikti jūsų kredito istoriją, o taip pat ir ilgalaikes perspektyvas paskolai gauti.
- Įvertinkite finansavimo alternatyvas (pvz. kitas vartojimo paskolas ar lizingą) ir nuspręskite, ar greitasis kreditas geriausiai atitinka jūsų poreikį.
- Palyginkite skirtingų kredito davėjų siūlomas skolinimosi sąlygas.
- Kredito davėjai atliks kreditingumo vertinimą ir, jei atitiksite reikalavimus paskolai gauti, pateiks jums standartinės informacijos apie kreditą formą. Įvertinkite skirtingų kredito davėjų pasiūlymų tikrąją paskolos kainą pagal BVKKMN ir BVKGMS.
- Prieš galutinai apsisprendžiant ir pasirašant sutartį, detaliai susipažinkite su sutarties sąlygomis. Kylant klausimams, kreipkitės į kredito davėją.
Kas gali gauti paskolą?
Pagal pagrindinius ir dažniausiai taikomus reikalavimus, paskolos gavėjas:
- Turi būti ne jaunesnis nei 18 metų amžiaus.
- Turi būti Lietuvos Respublikos pilietis arba turėti leidimą nuolat gyventi šalyje.
- Turi turėti bent 4 mėnesių nepertraukiamą darbo stažą paraiškos teikimo metu ir stabilias pajamas.
- Negali turėti įsipareigojimų, viršijančių 40% gaunamų mėnesio pajamų.
- Negali turėti įsiskolinimų bei pradelstų mokėjimų.
Kredito istoriją ir kredito reitingą kiekvienas kredito davėjas vertina individualiai bendro kreditingumo vertinimo metu.