Investavimas į naftą

Viskas, ko reikia norint investuoti į naftą: investavimo į naftą platformos bei atsakymai į svarbiausius su investavimu į naftą susijusius klausimus.

Apie naftą

Jau daugiau nei šimtmetį nafta yra esminė pasaulio ekonomikos prekė. Ji yra įvairių pramonės šakų gyvybinė jėga, kuria varomas transportas, gamyba ir elektros energijos gamyba. Todėl naftos kaina turi didelę įtaką ekonomikos augimui, infliacijai ir bendroms rinkos nuotaikoms.

Šiuolaikinės naftos pramonės šaknys siekia XIX a. pabaigą, kai Pensilvanijoje (JAV) buvo išgręžtas pirmasis komercinis naftos gręžinys. XX a. atradus didžiulius naftos išteklius Artimuosiuose Rytuose, 1960 m. buvo įkurta Naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC). Šiai organizacijai šiuo metu priklauso 13 šalių narių ir ji atlieka svarbų vaidmenį nustatant pasaulinę naftos gavybą ir kainas.

Investavimo į naftą būdai

Tiesioginės investicijos į naftą

 • Fizinių naftos barelių pirkimas. Investavimas į fizinius naftos barelius yra vienas iš būdų įgyti tiesioginį poveikį šiai prekei. Tačiau daugumai individualių investuotojų tai nėra praktiška alternatyva dėl išlaidų ir logistinių sunkumų, susijusių su saugojimu ir transportavimu.
 • Teisių į naudingąsias iškasenas arba autorinių atlyginimų pirkimas. Investuotojai taip pat gali įsigyti teisių į naudingąsias iškasenas arba autorinių atlyginimų, kurie suteikia jiems nuosavybės teisę į dalį naftos, išgaunamos iš konkretaus turto. Šis investavimo būdas gali užtikrinti pastovų pajamų srautą, tačiau jis taip pat susijęs su didelėmis pradinėmis išlaidomis ir gali pareikalauti specialių žinių apie naftos pramonę.
 • Investavimas į naftos gręžinius. Kita tiesioginio investavimo galimybė – dalyvauti naftos gręžinių finansavime per bendras įmones arba partnerystę. Nors šis būdas gali užtikrinti potencialiai didelę grąžą, jis taip pat susijęs su didele rizika, įskaitant sausų gręžinių galimybę ir sudėtingą naftos gręžimo operacijų valdymą.

Netiesioginės investicijos į naftą

Naftos įmonių akcijos

 • Žvalgymo ir gavybos bendrovės. Šios įmonės daugiausia dėmesio skiria naftos išteklių atradimui ir gavybai. Investavimas į jų akcijas gali suteikti galimybę susipažinti su pagrindine preke, tačiau šių įmonių veiklos rezultatai priklauso nuo jų gebėjimo surasti ir išgauti naujus išteklius.
 • Naftos perdirbimo ir prekybos įmonės. Šios bendrovės perdirba žalią naftą į rafinuotus produktus ir platina juos galutiniams vartotojams. Jų akcijos gali užtikrinti stabilesnį grąžos profilį, nes paprastai pelnas gaunamas iš perdirbimo maržos, o ne iš žalios naftos kainos.
 • Integruotos naftos bendrovės. Šios didelės tarptautinės korporacijos sujungia visus naftos vertės grandinės aspektus – nuo žvalgybos iki paskirstymo. Investavimas į jų akcijas gali užtikrinti diversifikuotą naftos pramonės įtaką, o papildomi privalumai – mastas ir finansinis stabilumas.

Naftos biržoje prekiaujami fondai (ETF) ir investiciniai fondai

Naftos ETF ir savitarpio fondai yra patogus būdas investuotojams įgyti naftos sektoriaus įtaką nesirenkant atskirų akcijų. Šie fondai paprastai seka su nafta susijusių įmonių indeksą arba turi naftos įmonių akcijų portfelį, kad užtikrintų platų sektoriaus poveikį.

Naftos ateities sandoriai ir pasirinkimo sandoriai

Ateities ir pasirinkimo sandoriai leidžia investuotojams spekuliuoti arba apsidrausti nuo būsimų naftos kainų pokyčių. Šios finansinės priemonės gali suteikti didelį finansinį svertą, tačiau dėl savo sudėtingumo ir galimų didelių nuostolių jos taip pat yra susijusios su didesne rizika.

Pagrindinės komanditinės ūkinės bendrijos (angl. Master Limited Partnership, MLP)

MLP yra viešai kotiruojamos ūkinės bendrijos, kurios paprastai valdo ir eksploatuoja energetikos infrastruktūros turtą, pavyzdžiui, vamzdynus ir saugyklas. Investavimas į MLP gali užtikrinti stabilų pajamų srautą iš dividendų, be to, suteikiama papildomų mokesčių lengvatų.

Kass įtakoja naftos kainą?

Pasiūla ir paklausa

 • Pasaulio ekonomikos augimas. Ekonomikos augimas lemia naftos paklausą, nes plečiantis pramonei ir didėjant vartotojų išlaidoms dažnai suvartojama daugiau energijos. Todėl stipraus pasaulio ekonomikos augimo laikotarpiai gali daryti spaudimą naftos kainoms.
 • OPEC gavybos lygis. OPEC, kaip pagrindinė naftos rinkos dalyvė, gali daryti didelę įtaką naftos kainoms. Organizacija, siekdama stabilizuoti kainas ir išlaikyti savo pajamas, gali koreguoti savo narių gavybos kvotas ir taip daryti įtaką naftos pasiūlai rinkoje.
 • Technologinė pažanga gavybos srityje. Naftos gavybos technologijų tobulinimas, pavyzdžiui, hidraulinis skaldymas ir horizontalusis gręžimas, gali padidinti naftos pasiūlą, nes jos gavyba tampa prieinamesnė ir ekonomiškesnė. Ši papildoma pasiūla gali daryti spaudimą mažinti naftos kainas.

Geopolitiniai veiksniai

 • Konfliktai ir įtampa naftos gavybos regionuose. Politinis nestabilumas ir ginkluoti konfliktai naftą išgaunančiose šalyse gali sutrikdyti naftos gavybą ir transportavimą, todėl gali pritrūkti pasiūlos ir pakilti kainos.
 • Vyriausybės politika ir taisyklės. Nacionalinė politika, pavyzdžiui, gavybos kvotos, mokesčiai ir subsidijos, gali daryti įtaką naftos gavybai ir vartojimui, taigi ir jos kainai. Be to, tarptautiniai susitarimai ir prekybos politika taip pat gali turėti įtakos pasauliniams naftos srautams ir jos rinkos vertei.

Aplinkosaugos problemos ir taisyklės

 • Klimato kaita ir tvarumo iniciatyvos. Didėjant supratimui apie klimato kaitą ir tvarių energijos šaltinių poreikį, reglamentai ir politika, kuriais siekiama mažinti anglies dioksido išmetimą, gali turėti įtakos naftos pramonei. Dėl šių priemonių gali sumažėti naftos paklausa ir atsirasti spaudimas mažinti jos kainą.
 • Perėjimas prie atsinaujinančiųjų energijos šaltinių. Vykstantis perėjimas prie atsinaujinančiosios energijos, pavyzdžiui, saulės ir vėjo energijos, gali sumažinti ilgalaikę naftos paklausą. Kai šie alternatyvūs energijos šaltiniai taps ekonomiškai efektyvesni ir plačiau naudojami, jie gali turėti neigiamą poveikį naftos kainoms.

Valiutų svyravimai

Tarptautinėje rinkoje nafta daugiausia prekiaujama JAV doleriais. Todėl dolerio vertės svyravimai gali turėti įtakos naftos kainai. Stipresnis doleris brangina naftą pirkėjams kitomis valiutomis, todėl gali sumažėti paklausa ir kainos.

Naftos kainą realiu laiku galite sekti čia: Naftos kaina.

Naftos rinkos analizė

Naftos bendrovių vertinimas

 • Finansinės ataskaitos ir rodikliai. Investuojant į naftos bendrovių akcijas, labai svarbu išnagrinėti bendrovės finansines ataskaitas, kad būtų galima įvertinti jos pelningumą, likvidumą ir mokumą. Pagrindiniai rodikliai, į kuriuos reikia atsižvelgti, yra pajamų augimas, pelno marža, nuosavo kapitalo grąža (ROE) ir skolos ir nuosavo kapitalo santykis.
 • Vadovų komandos ir patirtis. Sėkmę gali lemti stipri vadovų komanda, turinti patirties naftos pramonėje. Išnagrinėkite pagrindinių vadovų išsilavinimą ir patirtį, kad sužinotumėte, kaip jie sugebės valdyti bendrovę įveikiant rinkos iššūkius ir pasinaudojant galimybėmis.
 • Žvalgymo ir gavybos potencialas. Žvalgymo ir gavybos bendrovėms naujų naftos išteklių atradimo ir gavybos potencialas gali būti svarbus augimo veiksnys. Ištirkite įmonės turto portfelį, gavybos prognozes ir žvalgybos perspektyvas, kad įvertintumėte jos būsimų pajamų potencialą.

Techninė analizė

 • Kainų tendencijos ir modeliai. Techninė analizė apima praeities kainų pokyčių tyrimą, siekiant numatyti ateities tendencijas. Nagrinėdami istorinius kainų grafikus, investuotojai gali nustatyti modelius, kurie gali rodyti galimus išsiveržimus, apsisukimus arba tendencijų tęsimąsi.
 • Palaikymo ir pasipriešinimo lygiai. Palaikymo ir pasipriešinimo lygiai – tai kainų taškai, kuriuose pirkimo ir pardavimo spaudimas paprastai susilieja. Šie lygiai gali būti užuomina apie galimus kainų tikslus ir įėjimo į sandorius arba išėjimo iš jų taškus.
 • Rodikliai ir osciliatoriai. Techniniai indikatoriai ir osciliatoriai, tokie kaip slenkamasis vidurkis, santykinio stiprumo indeksas (RSI) ir slankiojo vidurkio konvergencijos divergencija (MACD), gali padėti investuotojams nustatyti galimus tendencijų pokyčius, perpirkimo ar perpardavimo sąlygas ir įėjimo ar išėjimo signalus.

Makrolygmens analizė

 • Pasaulio ekonomikos perspektyvos. Bendra pasaulio ekonomikos būklė gali daryti didelę įtaką naftos paklausai ir kainoms. Norėdami įvertinti galimą poveikį naftos rinkoms, sekite ekonominius rodiklius, tokius kaip BVP augimas, infliacija ir užimtumo rodikliai.
 • Pramonės tendencijos ir prognozės. Stebėkite pramonės tendencijas, pavyzdžiui, technologijų pažangą, reguliavimo pokyčius ir geopolitinius įvykius, kad numatytumėte galimus naftos pasiūlos ir paklausos dinamikos pokyčius.
 • Vyriausybės politika ir reglamentai. Sekite nacionalinę ir tarptautinę politiką, turinčią įtakos naftos pramonei, pavyzdžiui, gavybos kvotas, anglies dioksido mokesčius ir aplinkosaugos taisykles, kad suprastumėte galimą jų poveikį naftos kainoms ir su nafta susijusių investicijų rezultatams.

Investavimo į naftą strategijos

Ilgalaikis investavimas

 • Pirk ir laikyk strategija. Pirk ir laikyk strategija apima su nafta susijusių investicijų įsigijimą, ketinant jas laikyti ilgesnį laiką, paprastai kelerius metus ar ilgiau. Šis metodas gali būti tinkamas investuotojams, kurie tiki ilgalaikiu naftos pramonės augimo potencialu ir yra pasirengę atlaikyti trumpalaikius kainų svyravimus.
 • Dolerio sąnaudų vidurkinimas. Dolerio sąnaudų vidurkinimas – tai strategija, pagal kurią investuotojai reguliariai investuoja fiksuotą pinigų sumą į su nafta susijusį turtą, neatsižvelgdami į rinkos sąlygas. Taikant šį metodą galima sumažinti rinkos svyravimų įtaką investicijoms ir ilgainiui sumažinti vidutinę vienos akcijos kainą.

Trumpalaikė prekyba

 • Svyruojanti prekyba. Svinginė prekyba apima su nafta susijusių investicijų pirkimą ir pardavimą nuo kelių dienų iki kelių savaičių, siekiant užfiksuoti trumpalaikius kainų pokyčius. Šiai strategijai reikia gerai išmanyti techninę analizę ir gebėti atidžiai stebėti rinkos sąlygas.
 • Dienos prekyba. Dienos prekyba yra aktyvi prekybos strategija, kai investuotojai per vieną prekybos dieną perka ir parduoda su nafta susijusias investicijas, siekdami pasipelnyti iš dienos kainų svyravimų. Šis metodas gali būti labai rizikingas ir reikalauja daug laiko, disciplinos ir rinkos mechanikos žinių.

Apsidraudimo strategijos

 • Ateities ir pasirinkimo sandorių naudojimas. Investuotojai gali naudoti naftos ateities ir pasirinkimo sandorius, kad apsidraustų nuo galimų su nafta susijusių investicijų nuostolių. Pavyzdžiui, jei investuotojas turi naftos akcijų ir yra susirūpinęs dėl krintančių naftos kainų, jis gali įsigyti pardavimo pasirinkimo sandorių arba parduoti ateities sandorius, kad apsaugotų savo portfelį nuo vertės sumažėjimo.
 • Turto paskirstymas ir diversifikavimas. Portfelio diversifikavimas investuojant į įvairių turto klasių, įskaitant akcijas, obligacijas ir žaliavas, derinį gali padėti sumažinti naftos kainų svyravimų poveikį bendriems investicijų rezultatams. Skirdami dalį portfelio su nafta susijusioms investicijoms, investuotojai gali įgyti su šiuo sektoriumi susijusį poveikį ir kartu sumažinti su rinkos svyravimais susijusią riziką.

Investavimo į naftą privalumai ir trūkumai

Privalumai

 • Diversifikacija. Vienas iš pagrindinių investavimo į naftą privalumų – diversifikacija, kurią ji gali suteikti investiciniam portfeliui. Įtraukdami su nafta susijusias investicijas, investuotojai gali paskirstyti savo riziką įvairioms turto klasėms, taip sumažindami bendrą rinkos svyravimų poveikį portfeliui.
 • Apsidraudimas nuo infliacijos. Investicijos į naftą gali apsaugoti nuo infliacijos. Istoriškai naftos kainos paprastai kyla didelės infliacijos laikotarpiais, o tai gali padėti išsaugoti investuotojo portfelio perkamąją galią. Kadangi nafta yra materialus turtas, kurio paklausa yra didelė, ji gali šiek tiek apsaugoti nuo infliacijos poveikio investicijų grąžai.
 • Didelės grąžos potencialas. Naftos rinka pasižymi kainų svyravimais, o investuotojai, kurie gali pasinaudoti šiais svyravimais, gali gauti didelę grąžą. Pavyzdžiui, investicijos į žvalgybos ir gavybos bendroves arba dalyvavimas naftos gręžinių gręžimo projektuose gali suteikti didelį augimo potencialą, jei jie bus sėkmingi. Be to, prekyba naftos ateities sandoriais arba pasirinkimo sandoriais gali suteikti galimybę gauti didelę grąžą, nors ir su didesne rizika.
 • Poveikis pasaulio ekonomikos augimui. Naftos, kaip gyvybiškai svarbaus ištekliaus įvairioms pramonės šakoms, paklausa dažnai padidėja stipraus pasaulio ekonomikos augimo laikotarpiu. Investuodami į naftą, investuotojai gali įgyti įtakos platesnei ekonomikos plėtrai, galimai gauti naudos iš kylančių naftos kainų ir padidėjusio su nafta susijusių įmonių pelningumo.
 • Dividendų pajamos. Daugelis naftos bendrovių, ypač integruotos naftos bendrovės ir pagrindinės komanditinės ūkinės bendrijos (angl. Master Limited Partnership, MLP), moka dividendus savo akcininkams. Šie dividendai investuotojams gali užtikrinti nuolatinį pajamų srautą ir padidinti bendrą investicijų grąžą.
 • Mokesčių privalumai. Kai kurios su nafta susijusios investicijos, pavyzdžiui, MLP ir tiesioginis dalyvavimas naftos gręžinių projektuose, investuotojams suteikia mokesčių lengvatų. Šios lengvatos gali apimti galimybę atidėti pajamų mokesčius, atskaityti nusidėvėjimą arba palankiai traktuoti kapitalo prieaugį.
 • Technologinė pažanga. Pastaraisiais metais naftos pramonė padarė didelę technologinę pažangą, įskaitant geresnio naftos išgavimo metodus, hidraulinį skaldymą ir horizontalųjį gręžimą. Šios naujovės padidino naftos gavybos efektyvumą ir pelningumą, o tai gali būti naudinga investuotojams į su nafta susijusias įmones.
 • Geopolitinė įtaka. Investicijos į naftą, kaip į itin svarbią pasaulinę žaliavą, gali būti susijusios su geopolitiniais įvykiais ir tendencijomis, darančiomis įtaką visai rinkai. Pavyzdžiui, OPEC gavybos lygio pokyčiai, politinė įtampa naftą išgaunančiuose regionuose ir tarptautinė prekybos politika – visa tai gali turėti įtakos naftos kainoms ir investicijų grąžai. Suprasdami šiuos veiksnius ir įtraukdami juos į investavimo strategiją, investuotojai gali geriau pasinaudoti rinkos galimybėmis.

Trūkumai

Naftos kainų nepastovumas

 • Poveikis investicijoms. Staigūs naftos kainų svyravimai gali smarkiai paveikti su nafta susijusių investicijų vertę. Investuotojai turėtų būti pasirengę galimiems trumpalaikiams nuostoliams ir apsvarstyti galimybę taikyti rizikos valdymo strategijas, tokias kaip nuostolių sustabdymo pavedimai ir portfelio diversifikavimas, kad apsaugotų savo investicijas.
 • Rizikos valdymas naudojant stop-loss pavedimus ir portfelio diversifikavimą. Stop-loss pavedimų įgyvendinimas gali padėti apriboti galimus nuostolius, automatiškai parduodant investiciją, kai ji pasiekia iš anksto nustatytą kainos lygį. Be to, diversifikuojant portfelį tarp skirtingų turto klasių ir sektorių galima sumažinti bendrą naftos kainų svyravimų poveikį investicijų rezultatams.

Aplinkosaugos ir socialinės problemos

 • Etiniai aspektai. Investavimas į naftos pramonę kai kuriems investuotojams gali kelti etinių abejonių, nes šis sektorius siejamas su aplinkos būklės blogėjimu, klimato kaita ir žmogaus teisių pažeidimais. Apsvarstykite galimybę įvertinti savo asmenines vertybes ir investavimo tikslus prieš įsipareigodami investuoti į su nafta susijusias investicijas.
 • Poveikis ilgalaikei naftos paklausai. Pasauliui pereinant prie švaresnių energijos šaltinių, ilgalaikė naftos paklausa gali sumažėti, o tai gali turėti įtakos su nafta susijusių investicijų rezultatams. Investuotojai turėtų stebėti atsinaujinančiųjų energijos šaltinių diegimo tendencijas ir apsvarstyti galimybę diversifikuoti savo portfelius, įtraukiant į juos alternatyviosios energijos turtą.

Geopolitinė rizika

 • Konfliktai ir įtampa naftą išgaunančiuose regionuose. Geopolitinis nestabilumas naftą išgaunančiose šalyse gali sutrikdyti naftos tiekimą, todėl gali kilti kainų svyravimų ir galimų su nafta susijusių investicijų nuostolių. Investuotojai turėtų nuolat informuoti apie šiuose regionuose vykstančius konfliktus ir politinę įtampą ir apsvarstyti galimą poveikį savo investicijoms.
 • Tiekimo sutrikimų tikimybė. Netikėti įvykiai, tokie kaip stichinės nelaimės, politiniai neramumai ar infrastruktūros sutrikimai, gali sutrikdyti naftos gavybą ir transportavimą, todėl gali kilti kainų šuoliai ir investuotojai gali patirti nuostolių. Investicijų diversifikavimas skirtinguose naftos gavybos regionuose ir rizikos valdymo strategijų taikymas gali padėti sumažinti tiekimo sutrikimų poveikį portfeliui.
Finero - finansai, verslas, paslaugų palyginimas
Logo