Ponzi schema

Ponzi schema (angl. Ponzi scheme) arba finansinė piramidė apibūdina sukčiavimo atvejį, kai investuotojams žadama didelė grąža ir maža rizika, ko negalima stabiliai užtikrinti ilgajame laikotarpyje. Schema verčia investuotojus manyti, kad pelnas gaunamas iš teisėtos verslo veiklos, nors iš tikrųjų jis gaunamas tik iš naujųjų investuotojų pritraukimo ir jų mokėjimų.

Ši schema pavadinta Charleso Ponzi vardu, kuris XX a. trečiajame dešimtmetyje apgavo tūkstančius Naujosios Anglijos gyventojų, kad šie investuotų į spekuliacijos pašto ženklais schemą.

Pagal Ponzi schemą sukčius naudoja naujų investuotojų pinigus, kad sumokėtų esamiems investuotojams. Šis procesas sukuria pelno iliuziją ir įtikina esamus investuotojus investuoti daugiau pinigų, o nauji investuotojai viliojami pažadais apie neįprastai didelę grąžą.

Ponzi schema arba finansinė piramidė žlunga, kai investuotojas nebegali pritraukti pakankamai naujų investicijų neįprastai dideliam pelnui finansuoti arba kai daug investuotojų paprašo išsigryninti investuotus pinigus.

Finero - finansai, verslas, paslaugų palyginimas
Logo