Kriptovaliuta (angl. Cryptocurrency) – tai skaitmeninė arba virtuali valiuta, kurios saugumui užtikrinti naudojama kriptografija. Kitaip nei tradicinės centrinių bankų išleidžiamos valiutos (pvz., JAV doleris ar euras), kriptovaliutos veikia pagal technologiją, vadinamą blokų grandine (angl. blockchain), kuri yra decentralizuota sistema, paskleista daugelyje kompiuterių, valdanti ir registruojanti sandorius.

Pirmoji ir žinomiausia kriptovaliuta yra 2009 m. sukurta Bitcoin. Nuo to laiko sukurta tūkstančiai kitų kriptovaliutų, dažnai vadinamų altkoinais (alternatyviomis monetomis), įskaitant Ethereum, Ripple ir Litecoin.

Kriptovaliutoms paprastai būdingas jų decentralizuotas pobūdis. Jų nekontroliuoja jokia centrinė institucija, pavyzdžiui, vyriausybė ar finansų įstaiga. Ši decentralizacija laikoma potencialiu privalumu, nes dėl jos kriptovaliutos teoriškai gali būti atsparios vyriausybės kišimuisi ar manipuliavimui.

Tačiau kriptovaliutos taip pat dažnai siejamos su jų vertės nepastovumu. Kriptovaliutos vertė gali greitai pasikeisti per labai trumpą laiką, todėl investuotojai gali patirti didelį pelną arba nuostolį.

Kriptovaliutos yra naudojamos internetiniams sandoriams, pradedant prekių ir paslaugų pirkimu, baigiant investavimu ir prekyba.

Finero - finansai, verslas, paslaugų palyginimas
Logo