Beta – tai vertybinių popierių arba investicinio portfelio sisteminės rizikos matas, palyginti su visa rinka. Iš esmės ji parodo vertybinio popieriaus grąžos jautrumą rinkos grąžos pokyčiams.

Beta lygus 1 rodo, kad istoriškai vertybinio popieriaus kaina keisis kartu su rinka. Pavyzdžiui, jei vertybinių popierių beta yra 1, tai reiškia, kad tikimasi, jog vertybinių popierių kaina judės kartu su rinka. Jei rinka pakyla 10%, tikimasi, kad akcijos taip pat pakils 10%, ir atvirkščiai.

Mažesnė už 1 beta reiškia, kad vertybinis popierius teoriškai kinta mažiau nei rinka. Pavyzdžiui, 0.7 beta reiškia, kad vertybinio popieriaus kaina keisis 70% rinkos pokyčio. Taigi, jei rinka pakils 10%, tikimasi, kad vertybinis popierius pakils 7%.

Didesnis nei 1 beta rodiklis reiškia, kad vertybinio popieriaus kaina teoriškai yra labiau kintanti nei rinka. Pavyzdžiui, 1.3 beta reiškia, kad kiekvienam 1% rinkos pokyčiui vertybinio popieriaus kaina pasikeis 1.3%.

Beta yra viena iš pagrindinių sudedamųjų dalių, naudojamų kapitalo turto įkainojimo modelyje (CAPM), pagal kurį apskaičiuojama tikėtina investicijos grąža, atsižvelgiant į jos beta ir tikėtiną rinkos grąžą. Beta yra svarbus veiksnys, į kurį investuotojai turi atsižvelgti diversifikuodami portfelį, valdydami riziką ir paskirstydami turtą.

Finero - finansai, verslas, paslaugų palyginimas
Logo