Investavimas į akcijas

Viskas, ko reikia norint investuoti į akcijas: investavimo į akcijas platformos bei atsakymai į svarbiausius su investavimu į akcijas susijusius klausimus.

Akcijų pirkimas: kaip pirkti akcijas?

Norėdami pradėti prekiauti akcijomis, pirmiausia turite atsidaryti savo vertybinių popierių sąskaitą. Tą galite padaryti savo interneto banke ar pasirinkto brokerio interneto svetainėje. Tačiau svarbu turėti omenyje, kad kiekviena įstaiga gali pasiūlyti skirtingas investavimo į akcijas galimybes. Tai reiškia, kad ne visi brokeriai gali pasiūlyti vienodą priėjimą prie visų akcijų biržų. Be to, skirtingi brokeriai gali taikyti skirtingus komisinius skirtingų akcijų pirkimui. Todėl prieš apsisprendus investuoti į akcijas, pirmiausia būtina pasidomėti ar pasirinktas brokeris leidžia pirkti akcijas, kurių norite.

Atsidarius savo sąskaitą, reikės atlikti piniginį įnašą. Čia vėlgi reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad dažniausiai akcijų pirkimo sandoris reikalauja atitinkamos minimalios sumos. Jos neturint – galite būti priversti naudoti svertą ir prisiimti didesnę riziką. Todėl prieš įnešant pinigus į savo sąskaitą, pasidomėkite, kokia yra minimalaus jūsų pasirinktų akcijų pirkimo sandorio suma.

Galiausiai jums reikės nusipirkti akcijas sekant pasirinkto brokerio akcijų pirkimo instrukcijas. Jei akcijų biržą iš kurios norite pirkti akcijas tuo metu yra atidaryta, akcijos iš karto pateks į jūsų asmeninę investicijų portfelį. Jei pasirinkta birža tuo metu neveikia – pirkimo sandoris bus įgyvendintas iš karto, kai tik birža atsidarys.

Investavimo į akcijas pradžiamokslis

Norėdami sėkmingai investuoti į akcijas, pirmiausia turite susipažinti su investavimo į akcijas pagrindai bei suprasti šioje srityje dažniausiai naudojamus terminus.

Kas yra akcijos ir akcijų birža?

Akcijos – akcinės bendrovės išleidžiamas jos nuosavybės vertybinis popierius. Akcija jos turėtojui (akcininkui) suteikia galimybę gauti įmonės išmokamus dividendus bei dalyvauti bendrovės valdyme. Akcijos yra skirstomos į paprastąsias akcijas ir privilegijuotąsias akcijas.

Paprastosios akcijos yra dažniausiai sutinkamos akcijos. Jos užtikrina balsavimo teisę bendrovėje, bet negarantuoja dividendų. Bendrovės bankroto ir likvidavimo atveju, paprastųjų akcijų savininkai į bendrovės turtą pretenduoja tik po privilegijuotųjų akcijų savininkų.

Privilegijuotosios akcijos garantuoja dividendus, tačiau nesuteikia teisės tiesiogiai dalyvauti įmonės valdyme.

Akcijų birža yra vieta, kurioje vyksta prekyba akcijomis. Biržoje bendrovės gali išleisti savo akcijas (pvz. per viešąjį akcijų platinimą), o investuotojai – jomis prekiauti. Akcijų biržoje prekiauti galima per investavimo platformas.

Akcijos yra vienas iš populiariausių investicijų pasirinkimų. Tačiau dėl santykinai didelių akcijų kainų svyravimų, akcijos yra skirtos investuotojams, pasirengusiems prisiimti didesnę finansinę riziką. Investavimas į akcijas gali būti tiek ilgalaikė, tiek trumpalaikė investicija.

Kas įtakoja akcijų kainą?

Akcijų kaina tiesiogiai priklauso nuo paklausos ir pasiūlos. Kitiems faktoriams nekintant, kuo daugiau investuotojų nori įsigyti akcijų, tuo didesnė bus jų kaina bei atvirkščiai.

Kalbant konkrečiau, akcijų kainą įtakoja daug skirtingų veiksnių, kurių pagrindiniai yra šie:

  • Bendrovės pelningumas.
  • Dividendų politika.
  • Investicijos ir kitos bendrovės plėtros perspektyvos (susijungimai ir įsigijimai). 
  • Akcijų skaidymas ar supirkimas.
  • Palūkanų norma ir centrinio banko vykdoma monetarinė politika.
  • Makroekonominė padėtis.
  • Infliacija.
  • Investuotojų psichologija.
  • Investuotojų lūkesčiai dėl bendrovės veiklos rezultatų.

Bulių ir meškų rinka

Bulių ir meškų rinkos sąvokos apibūdina vyraujančias tendencijas ir nuotaikas rinkoje. Bulių rinka apibrėžiama tendencija akcijų kainoms kilti į viršų. Meškų rinka – tendencija akcijų kainoms kristi.

Investavimas ir spekuliavimas: koks skirtumas?

Investavimas į akcijas skiriasi nuo spekuliavimo. Spekuliavimas dažniausiai reiškia, kad akcijos perkamos ir parduodamos neatsižvelgiant į fundamentalius analizės kriterijus, bet siekiant trumpalaikio pelno. Tokia akcijų prekyba pasižymi dažnais sandoriais.

Tuo tarpu investavimas pasižymi akcijų pirkimu ilgesniam laikotarpiui.

Plačiau: Investavimo pradžiamokslis.

Plačiau apie investavimą: Investavimas.

Kaip atrasti akcijas, į kurias verta investuoti?

Norint atrasti akcijas, į kurias verta investuoti, reikia atlikti nuodugnią analizę, kuri gali susidėti iš keleto dalių. Pagrindinės jų skirstomos į šias kategorijas: fundamentalią analizę, techninę analizę ir sektorių analizę. Žemiau pateikiame pagrindinius dalykus, kuriuos reikia atlikti, norint surasti vertingų akcijų investicijoms.

  • Sektorių analizė. Pradėkite nuo sektorių, kurie, kaip tikimasi, turės gerų rezultatų arba kurie atitinka jūsų investavimo strategiją, analizę. Tai gali padėti nustatyti tuos ekonominius sektorius, kurie turi dideles augimo perspektyvas
  • Bendrovių atranka. Pasirinkę sektorius, susidarykite bendrovių, į kurių akcijas galite investuoti, sąrašą.
  • Pagrindinių bendrovių rodiklių analizė. Įvertinkite kiekvienos į stebėjimo sąrašą įtrauktos bendrovės finansinę būklę, pelningumą, augimo perspektyvas, konkurencinius pranašumus ir kitą aktualią informaciją. Pagrindiniai finansiniai rodikliai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti, yra kainos ir pelno santykis (P/E), kainos ir pardavimų santykis (P/S), įsipareigojimų ir nuosavo kapitalo santykis, nuosavo kapitalo grąža (ROE), pelno augimo tempas ir dividendų pajamingumas.
  • Naujienos ir tendencijos. Stebėkite bendras ekonomikos, finansų rinkos ir konkrečių įmonių naujienas, pasirinktų sektorių tendencijas ir ekonominius rodiklius, kurie gali turėti įtakos jūsų stebimų akcijų sąraše esančioms akcijoms.
  • Techninė analizė. Naudokite techninę analizę, kad nustatytumėte akcijų kainų kitimo tendencijas ir modelius, padedančius priimti sprendimus pirkti arba parduoti. Pagrindiniai techniniai rodikliai: slenkamasis vidurkis, santykinio stiprumo indeksas (RSI) ir apimties tendencijos.
  • Diversifikacija. Sumažinkite riziką diversifikuodami savo investicijas į įvairias akcijas, sektorius ir turto klases. Tai gali padėti apsaugoti jūsų portfelį nuo neigiamų vienos akcijos ar sektoriaus kainos svyravumų poveikio.
  • Prekybos drausmė. Nustatykite aiškius kriterijus, kada pirkti ar parduoti akcijas, ir jų laikykitės. Tai padės išvengti emocinių sprendimų priėmimo.
  • Investicijų stebėjimas ir priežiūra. Reguliariai stebėkite ir peržiūrėkite savo investicinį portfelį, kad užtikrintumėte, jog jis atitinka jūsų investavimo tikslus ir toleruojamą riziką.

Atminkite, kad investavimas visada susijęs su rizika. Prieš priimdami bet kokius investicinius sprendimus, atlikite kruopščią analizė bei apsvarstykite galimybę pasikonsultuoti su ekspertais.

Investavimo į akcijas treniruotės

Dauguma investavimo platformų paskyras turintiems vartotojams siūlo nemokamą galimybę pasinaudoti demonstracine platformos versija. Tai reiškia, kad investicijas galima atlikti naudojant netikrus pinigus ir tokiu būdu mokytis investuoti.

Taip pat veikia ir atskiri mokami ir nemokami investavimo simuliatoriai:

https://www.howthemarketworks.com
https://www.marketwatch.com/games
https://www.investopedia.com/simulator/

Kur investuoti į akcijas?

Priklausomai nuo jūsų prioritetų, į akcijas investuoti galite per pasirinktą investavimo platformą ar per finansų rinkos tarpininką (maklerį), kuriame galite atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą. Tą galite padaryti ir banke, kuriame turite atidarytą sąskaitą.

Kaip pradėti investuoti į akcijas?

Norėdami pradėti investuoti į akcijas, pirmiausia turite pasirinkti tą leidžiančią atlikti investavimo platformą arba finansų rinkos tarpininką (maklerį), patvirtintą Lietuvos banko.

Tuomet turėsite atsidaryti vertybinių popierių sąskaitą, kuri yra reikalinga akcijų pirkimo ir pardavimo sandoriams sudaryti.

Akcijų privalumai ir trūkumai lyginant su kitomis investicijomis

Akcijos, kaip ir kiekviena investicija turi savo privalumų ir trūkumų.

Privalumai

  • Palyginus su investiciniais fondais, jūs turite pilną savo akcijų portfelio kontrolę.
  • Galite realiu laiku stebėti savo investicijų vertę bei greitai atlikti pakeitimus.
  • Didžioji dalis akcijų yra labai likvidžios, todėl galite greitai ir efektyviai jas pirkti bei parduoti.
  • Yra daug prieinamos informacijos apie akcijas bei jas išleidusias bendroves.
  • Turėdami akcijų jūs galite dalyvauti įmonės valdyme.

Trūkumai

  • Rinkos ir akcijų analizę atlikti bei investicinius sprendimus priimti reikia patiems, palyginus su investavimu per investicinius fondus ar indeksus.
  • Gali būti sunku tinkamai deversifikuoti investicijas į akcijas. Tam reikalinga platesnė investicinė strategija.
  • Investicijas į akcijas sunkiau automatizuoti nei investicijas į fondus ar indeksus.
  • Komisiniai mokesčiai prekyba pavienėmis akcijomis gali būti didesni nei atliekant kai kurias alternatyvias investicijas.
Finero - finansai, verslas, paslaugų palyginimas
Logo